Čekáte miminko? Máme pro vás 7 tipů na bezproblémové těhotenství!

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Devět měsíců se těšíte, prožíváte různé emoce, připravujete se na mateřství. Ocitáte se v „jiném světě“ a měníte postupně své priority i žebříček hodnot.

Je to sice krásné období, ale přináší s sebou spoustu změn, a ne vždy jen příjemných. Na začátku vám každý bude radit, co je pro vás prospěšné. Ale kromě toho byste se měli zaměřit i na věci, které pro vás nejsou vhodné a mohou vám či miminku uškodit. Mohou to být různé zlozvyky, ale také některé potraviny. V tomto období se budete i častěji setkávat s únavou, problémy s trávením a jinými obtížemi.

Toužebné očekávání a radost z děťátka mohou být doprovázeny různými zdravotními obtížemi, které jsou ve většině případů normální reakcí na složité změny v organismu budoucí maminky. Jsou ženy, které si těhotenství pochvalují, dokonce se cítí lépe, než když miminko nečekaly. Na druhé straně jsou těhulky, které to tak úplně jednoduché nemají. Těhotenství zcela mění nároky ženského těla na výživu. A proto často vyžaduje nejen úpravu stravovacích návyků, ale také celkovou změnu životního stylu. Přinášíme vám proto několik tipů, abyste toto krásné období zvládli na výbornou.

  1. Vyvážená strana je základ – přijímejte raději menší porce vícekrát za den. Samozřejmě, ne vždy to lze dodržet, hlavně pokud vás přepadnou těhotenské chutě. Ale pokud se pokusíte tuto zásadu dodržet, snáze pak přežijete různé návaly a nevolnosti (i pálení žáhy), které se zvyknou dostavit. Nemluvě o tom, že takto budete vědět, že vaše miminko dostává zdravý a vyvážený komplex všeho, co ke svému vývoji potřebuje. Vyhýbejte se však syrovému masu, syrovým rybám, nepasterizovaným mléčným výrobkům, které neprošly kontrolou a také nehazardujte a zbytečně to nepřehánějte s čerstvými bylinkami (jedině pokud po poradě s lékařem).
  2. Pijte hodně tekutin – alespoň 8 až 10 sklenic denně. Pít je třeba rovnoměrně po celý den, aby organismus dostával tekutiny průběžně a v dostatečném množství. I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, těhotná žena si může bez obav dopřát pestřejší nápojový lístek – například čerstvé ovocné a zeleninové šťávy zředěné vodou, 100% džusy, neslazené a nepříliš silné čaje, zejména rooibos nebo ovocný čaj. Pití černého a zeleného čaje byste v období těhotenství měli omezit.
  3. Užívejte vitamíny. Potřeby plodu a placenty vedou k nutnosti zvýšeného přísunu železa. Ten je potřebný také k zajištění zvýšené tvorby červených krvinek. Při jeho nedostatku často dochází v těhotenství k anémii, která se může projevit bušením srdce, spavostí či zvýšenou únavou. V mnoha případech nestačí tuto zvýšenou potřebu železa doplnit prostřednictvím stravy, vhodné jsou doplňky stravy určené těhotným a kojícím ženám. Důležitý je také dostatek kyseliny listové, jejíž absence ohrožuje zdraví i samotný život nenarozeného děťátka. Chybět by neměl ani vitamín C, který zlepšuje vstřebávání železa v trávicí soustavě, nápomocný jí i naší imunitě.
  4. Nepijte alkohol a nekuřte, vyhýbejte se i pasivnímu kouření.
  5. Hýbejte se. Ale ne násilím – dělejte to tak, abyste z toho měli radost. Pokud jste dříve sportovali a lékař vám to schválí, pokračujte, dokud budete vláda. A pokud jste žádný sport nedělali, najděte si něco, co vás bude bavit – než někomu vyhovují společné sporty jako těhotenská jóga či pilates, jiným docela postačí i dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.
  6. Naučte se spát více. Prodlužte svůj obvyklý spánek minimálně o dvě hodiny. Pokud to kvůli práci není možné nebo nedokážete jít večer dřív do postele, využijte volného času během dne a lehněte si. Tělo vám to možná samo neřekne (nebo až později), ale spánek a dostatečný odpočinek je pro vás i děťátko mimořádně důležitý.
  7. Neposlouchejte zaručené rady okolí a nehledejte strašáky na internetu. Během celých devíti měsíců vám bude chtít pořád někdo radit, přičemž každý bude říkat něco jiného a to těhotnou ženu dokáže znejistit. Dnešní doba k tomu všemu přináší ještě i množství různých informací dostupných na internetu, ale mnohé jsou zkreslené, přibarvené, případně pomíchané z nedůvěryhodných zdrojů. A tak se nejednou stane, že budoucí maminka má strach a ze svého těhotenství namísto radosti dělá „nemoc“. Stačí si však udržet zdravou dávku rozumu a sama vycítíte, co můžete a co ne.
African American female doctor preparing a pregnant woman for vaccination. Pregnant woman getting a covid-19 vaccine.

Nezapomínejte na to, že těhotenství není nemoc. Pro tělo je to ovšem nový, jiný stav a během něj nemůžete očekávat takové výkony, jako před ním. Přestože nás umí potrápit, obrat o energii a pohodu, netřeba se tomu poddávat. Důležité je pozitivní myšlení, klid na duši a úsměv na tváři.

Discover

Sponsor

Latest

Lidé narození v těchto znameních jsou považováni za nejkrásnější: Tento rys jim zvyšuje atraktivitu

Vždy jsou středem pozornosti a mají v sobě něco, co je činí mimořádně přitažlivými. Narodili jste se i vy ve znamení, které...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení,...

3-denní detox založený na pěti potravinách: Pokud si ho dopřejete jednou v měsíci, shodíte bez zbytečného trápení

Léto je pro tento detox jako stvořené. Pár odlehčených dní prospěje nejen vašemu tělu, ale rozhodně také hlavě! Jen třeba i při...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla,...