Možná jste se setkali s názorem, že pokud máte děti, půjčku vám nikdo neposkytne. Nebo přinejlepším budete výrazně znevýhodněni. Je toto tvrzení pravdivé?
Proč se ověřuje bonita
Pro to, aby mohl poskytovatel vaši žádost o půjčku schválit, musí nejprve prověřit vaši bonitu. Jinými slovy se podívá na vaši platební minulost i současnost a zjistí si o vás další potřebné informace. Na těchto základech se poté rozhodne, zda jste pro něj vhodný klient, nebo zda pro něj představujete riziko. Jedná se o to, že úvěr bude náročný jak pro vás jako pro klienta, tak i pro poskytovatele.
U společností poskytujících úvěry se tak děje z toho důvodu, že pokud vám půjčí peníze, musí mít jistotu, že budete schopni je řádně splácet. Pokud by se tak nedělo, mohl by klient sklouznout do dluhové pasti a poskytovatel by přišel o své peníze. Je to tedy výhodné pro obě strany.
Jaké informace po vás bude poskytovatel požadovat
Na začátek je nutné zmínit, že požadované informace na vyhodnocení bonity se liší u každé společnosti. Pokud by se tedy stalo, že u jedné neuspějete, můžete vyzkoušet jinou.
Nejdůležitějšími faktory, které všichni požadují a dle kterých se nejvíce řídí, jsou příjmy, výdaje a ostatní úvěry. U příjmů a výdajů platí, že čím vyšší máte příjmy a nižší výdaje, tím lépe. Pokud také nemáte žádné další úvěry, kontokorenty či kreditní karty, je šance na úspěch vysoká.
Nesmíme ale zapomenout, že se hodnotí i další faktory. Mezi ty nejdůležitější patří věk, rodinný stav a záznamy v registrech dlužníků. Může se zdát divné, proč poskytovatele zajímá váš věk, ale je to z toho důvodu, že u mladších lidí se předpokládá určitý profesní postup a zvýšení příjmů. Stejně tak, pokud mladý člověk přijde o práci, nebude pro něj problém najít si jinou.
A ano, i děti dokážou sehrát určitou roli. Není to o tom, že pokud máte děti, automaticky půjčku nedostanete. Bude to pro vás ale složitější. U poskytovatelů platí, čím méně závazků, tím lépe.
Také záznamy v registrech dlužníků vám dokážou pěkně zavařit. Stačí jedno pozdní zaplacení účtu za elektřinu nebo splátky půjčky a negativní zápis je hned na světě.
Můžu si bonitu vylepšit?
Ano, bonitu si vylepšit můžete. V první řadě je důležité se snažit omezit své výdaje a navýšit příjmy. Nemusíte hned hledat novou práci, stačí nějaká ta brigáda či přivýdělek navíc.
S věkem bohužel asi nic neuděláte. Ale další věc, kterou si můžete ohlídat, je včasné placení vašich dalších závazků a obecně snaha vše řádně platit. Bohužel i tak se může stát, že na půjčku nedosáhnete ani v případě, že jste udělali, co jste mohli. Pokud by se tak stalo a vy byste nutně potřebovali peníze, nebankovní půjčka vám dokáže pomoci.