Mám děti. Sníží to mou bonitu při žádosti o půjčku?

Možná jste se setkali s názorem, že pokud máte děti, půjčku vám nikdo neposkytne. Nebo přinejlepším budete výrazně znevýhodněni. Je toto tvrzení pravdivé?

Proč se ověřuje bonita

Pro to, aby mohl poskytovatel vaši žádost o půjčku schválit, musí nejprve prověřit vaši bonitu. Jinými slovy se podívá na vaši platební minulost i současnost a zjistí si o vás další potřebné informace. Na těchto základech se poté rozhodne, zda jste pro něj vhodný klient, nebo zda pro něj představujete riziko. Jedná se o to, že úvěr bude náročný jak pro vás jako pro klienta, tak i pro poskytovatele.

U společností poskytujících úvěry se tak děje z toho důvodu, že pokud vám půjčí peníze, musí mít jistotu, že budete schopni je řádně splácet. Pokud by se tak nedělo, mohl by klient sklouznout do dluhové pasti a poskytovatel by přišel o své peníze. Je to tedy výhodné pro obě strany.

Jaké informace po vás bude poskytovatel požadovat

Na začátek je nutné zmínit, že požadované informace na vyhodnocení bonity se liší u každé společnosti. Pokud by se tedy stalo, že u jedné neuspějete, můžete vyzkoušet jinou.

Nejdůležitějšími faktory, které všichni požadují a dle kterých se nejvíce řídí, jsou příjmy, výdaje a ostatní úvěry. U příjmů a výdajů platí, že čím vyšší máte příjmy a nižší výdaje, tím lépe. Pokud také nemáte žádné další úvěry, kontokorenty či kreditní karty, je šance na úspěch vysoká.

Nesmíme ale zapomenout, že se hodnotí i další faktory. Mezi ty nejdůležitější patří věk, rodinný stav a záznamy v registrech dlužníků. Může se zdát divné, proč poskytovatele zajímá váš věk, ale je to z toho důvodu, že u mladších lidí se předpokládá určitý profesní postup a zvýšení příjmů. Stejně tak, pokud mladý člověk přijde o práci, nebude pro něj problém najít si jinou.

A ano, i děti dokážou sehrát určitou roli. Není to o tom, že pokud máte děti, automaticky půjčku nedostanete. Bude to pro vás ale složitější. U poskytovatelů platí, čím méně závazků, tím lépe.

Také záznamy v registrech dlužníků vám dokážou pěkně zavařit. Stačí jedno pozdní zaplacení účtu za elektřinu nebo splátky půjčky a negativní zápis je hned na světě.

Můžu si bonitu vylepšit?

Ano, bonitu si vylepšit můžete. V první řadě je důležité se snažit omezit své výdaje a navýšit příjmy. Nemusíte hned hledat novou práci, stačí nějaká ta brigáda či přivýdělek navíc.

S věkem bohužel asi nic neuděláte. Ale další věc, kterou si můžete ohlídat, je včasné placení vašich dalších závazků a obecně snaha vše řádně platit. Bohužel i tak se může stát, že na půjčku nedosáhnete ani v případě, že jste udělali, co jste mohli. Pokud by se tak stalo a vy byste nutně potřebovali peníze, nebankovní půjčka vám dokáže pomoci.

Discover

Sponsor

Latest

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat...

Mladistvý look, dlouhověkost a ideální postava: Osvojte si stravovací rituály Japonek

Japonky patří mezi ženy, které se mohou pochlubit snad nejkrásnější postavou a bezvadnou pokožkou. Inspirujte se jejich jednoduchými tajemstvími, která vám pomohou...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci...

Po smrti mámy Lucii chyběla odborná pomoc. Následky dnes znásobila korona

Lucie (21) přišla o svou milovanou mámu jako 8letá holčička. Vychovali ji proto prarodiče, kteří jí dali všechno, co mohli. Chybějící psychologické...